TOP_PLUSZ-1.3.1-21-FE1-2022-00005

Mór Város Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájának elkészítése

Támogatás összege: 80 000 000 Ft

Projekt megvalósításának kezdete: 2023.01.31.

Projekt fizikai befejezésének határideje: 2029.04.30.

Leírás:

 

A projekt célja Mór Városi Önkormányzat Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájának (FVS) és TOP Plusz Városfejlesztési Programtervének (TVP) elkészítése, mely alapján a programidőszakban megvalósítandó fejlesztési irányok, a TOP Plusz forrásaiból megvalósuló beruházások kerülnek meghatározásra területi hatállyal, forráskerettel és vállalt indikátor értékekkel. A város területén található szegregátum fejlesztéséhez elkülönítésre kerül a szükséges forrás, a fejlesztési dokumentumok meghatározzák a legkiszolgáltatottabb réteghez kapcsolódó fejlesztési célokat, a szociális célú városrehabilitáció a tervezett projektek között bemutatásra kerül. Az FVS a település Integrált Településfejlesztési Stratégiájának felülvizsgálata alapján készül.

A stratégiai dokumentumok a pályázati felhívás mellékleteként megjelent módszertani kézikönyv alapján készülnek, az abban leírtaknak megfelelően. A TVP-ben meghatározott beavatkozási célok és az azokhoz rendelt költségterv illeszkedik Fejér megye Integrált Területi Programjához, valamint Területfejlesztési Koncepciójához, az abban leírt stratégiai célokhoz az alábbiak szerint:

–              I.1 Helyi identitás és közösségek megerősítése, I.2 Népesség megtartása és munkaerő minőségi fejlesztése – a Helyi humán fejlesztések keretében tervezett projektek, rendezvények hozzájárulnak a közösségi hovatartozás erősítéséhez, valamint a lakosság helyben maradásának elősegítéséhez.

–              I.3 Területi különbségek mérséklése, jobban összetartó, szociálisan érzékenyebb megye – a szegregátum fejlesztésével a területi különbségek csökkennek.

–              II.1 Épített környezet, kulturális értékek megőrzése és fejlesztése – a városközpontban található műemléki épület (Lamberg kastély) felújítása a helyi értékek megőrzését szolgálja.

–              II.2 Természetes környezet megőrzése és klímaváltozás hatásaival szembeni ellenállóság fejlesztése, zöldebb Fejér megye – az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése csökkenti az ÜHG kibocsátást, a belterületi csapadékvíz-elvezetési rendszerek fejlesztése hozzájárul a villámárvizek veszélyének csökkentéséhez.

–              III.2 Gazdasági környezet fejlesztése – a gazdasági környezet fejlesztéséhez az iparterületen található infrastrukturális fejlesztés járul hozzá.

A fejlesztés részeként megvalósításra kerülnek továbbá az alábbi tevékenységek:

–              Integrált Települési Vízgazdálkodási Terv elkészítése

–              Települési Vízkárelhárítási Terv felülvizsgálata, aktualizálása

–              Települési Helyi Esélyegyenlőségi Programok felülvizsgálata, módosítása

–              Kerékpárforgalmi Hálózat Terv felülvizsgálata, aktualizálása

–              Vízgazdálkodáshoz kapcsolódó szimulációs modellezés készítése, kalibrálása

–              Települési stratégia /fejlesztési terv felülvizsgálata, elkészítése.

Az utolsóként említett „vízgazdálkodáshoz kapcsolódó szimulációs modellezés készítése, kalibrálása” tevékenység az Integrált Települési Vízgazdálkodási Terv elkészítéséhez szervesen kapcsolódik, annak elválaszthatatlan része, így a költségvetésben a szimulációs tevékenység nem kerül külön megjelölésre.

A fejlesztés keretében megvalósulnak a pályázati felhívás 2.1.2.1. pontjában felsorolt kötelezően megvalósítandó tevékenységek is:

– nyilvánosság biztosítása,

– FVS felülvizsgálata a 2022. évi népszámlálás adatainak rendelkezésre állását követően,

– városi zöld menetrend alapján kidolgozandó városi zöld finanszírozási keretrendszer készítése, a város energiafelhasználásának átfogó energetikai felmérése,

– a városüzemeltetési szolgáltatások és önkormányzati fenntartású közintézmények digitalizációjára irányuló elemzések, felmérések, digitális akcióterv kidolgozása,

– a város projektjeire, az akcióterületeire és az FVS pénzügyi megvalósíthatóságára vonatkozó üzleti modell, üzleti terv készítése.

 

A projekt keretében tervezett tevékenységek megvalósítására 96 hónap áll rendelkezésre, az ütemezés a pályázati felhívás 5.1 pontjának megfelelően került kialakításra. A fejlesztés során megvalósítandó tevékenységek reális piaci árának meghatározása érdekében árajánlatok kerültek bekérésre.

A fejlesztési időszak projektjeinek tervezéskor a fenntarthatóság kiemelt cél, így nagy hangsúlyt kap a beruházások kapcsán a környezeti értékek védelme, a klímaváltozás elleni küzdelem. További elvárás a projektekkel szemben az esélyegyenlőség biztosítása, a projektelőkészítés során az önkormányzat Helyi Esélyegyenlőségi Programjával összhangban kerültek meghatározásra az egyes beruházások, tervezett fejlesztések.

Mór város az FVS keretében az alábbi jövőképet fogalmazza meg: Mór a lakossága megtartásával továbbra is egy kellemes, élhető, 14-16 000 lakosú kisváros marad, mely őrzi és ápolja sajátos nemzetiségi hagyományait, fejlett ipari hátterére alapozva kedvező munkalehetőséget, stabil életkörülményeket kínál lakosai számára, melyet magas színvonalú közösségi szolgáltatásokkal kiegészítve megőrzi járási vezető szerepét.

advanced-floating-content-close-btn
advanced-floating-content-close-btn